Recykling i ekologia

5 powodów, dla których powinniśmy poddawać ubrania recyklingowi

Każdy wie, że ubrania są jedną z najważniejszych części naszego życia i jedyną rzeczą, która utrzymuje nas przy życiu. Jednak wszyscy wiemy, że ubrania pochłaniają wiele zasobów do produkcji, a kiedy nosisz coś przez pewien czas, wyrzucasz to.

Problem polega na tym, że nie wiemy skąd pochodzą wszystkie ubrania, których używamy każdego dnia, ale prawda jest taka, że nie wiemy ile tak naprawdę kosztują zasoby, z których korzystamy każdego dnia. W rzeczywistości szacuje się, że do wyprodukowania 1 kg bawełny potrzeba około 1000 litrów wody.

Jak widać, odzież jest bardzo szkodliwa dla środowiska i jest to duży problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Oto pięć powodów, dla których powinniśmy poddawać nasze stare ubrania recyklingowi.

1. Ubrania zabierają dużo zasobów

To prawda, że ubrania zabierają dużo zasobów, ale nie wiemy dokładnie ile. Wiadomo jednak, że bawełniana koszulka do wyprodukowania zabiera około 50 litrów wody, a to nie jest dobra rzecz. W rzeczywistości szacuje się, że jeden t-shirt zużywa aż półtora litra wody.

2. Stare ubrania są wykonane z bawełny

Jak już wspomniałem, nie wiemy ile wody zużywa się do produkcji jednego t-shirtu, ale możemy oszacować, że jest to około półtora litra. Bawełna jest jednym z najczęściej używanych materiałów na świecie i jest odpowiedzialna za zużywanie dużej ilości wody.

3. Ubrania nie ulegają rozkładowi

Jak już powiedzieliśmy, jeden t-shirt zużywa dużo wody do produkcji, ale co się stanie, gdy go wyrzucisz? Jeśli nie wiesz, to może być zaskoczony, aby dowiedzieć się, że nie rozkłada się. Zamiast tego, ubrania po prostu pozostaną na wysypisku śmieci, aż całkowicie zgniją i uwolnią gaz metanowy. To nie jest dobra rzecz, ponieważ przyczyni się do globalnego ocieplenia.

4. Stare ubrania są obciążeniem dla środowiska

Wiemy, że ubrania zabierają dużo zasobów, ale nie jest to jedyna rzecz, która jest zła. Jeśli zostawimy ubrania na wysypisku, wtedy zanieczyszczą one środowisko. Ubrania zamokną i zaczną gnić. Kiedy ubrania będą mokre, bakterie zaczną produkować dużo gazu metanowego, a to jest gaz cieplarniany, który przyczynia się do globalnego ocieplenia.

5. Stare ubrania są obciążeniem dla budżetu

Jeśli jesteś rodzicem, to zapewne wiesz, że co roku będziesz musiał kupić nowe ubrania dla swojego dziecka. I nie jest to zwykła rzecz, ponieważ dzieci rosną i ich ciała bardzo się zmieniają, więc ubrania trzeba wymieniać.

Jeżeli jesteś rodzicem i zastanawiasz się, czy poddać swoje ubrania recyklingowi, to powinieneś wiedzieć, że możesz to zrobić na kilka sposobów. Jeśli jesteś zainteresowany, to powinieneś spróbować